1:48 Hurricane Mk IIb trop

Recenzja zestawu firmy Arma Hobby

Tropikalna odmiana Hurricane’a Mk IIb to kolejna propozycja firmy Arma Hobby dla miłośników garbatego myśliwca gustujących w skali 1:48. Spójrzmy co kryje się w pudełku.

Uwaga

Niniejszy artykuł powstał w oparciu o egzemplarz modelu dostarczony przez producenta, za co w tym miejscu serdecznie dziękuję.

Ogólniki

Estetyczna ilustracja zdobiąca front pudełka o numerze katalogowym 40008 nie pozostawia złudzeń z jaką wersją mamy do czynienia tym razem.

Zawartość zestawu jest dodatkowo zabezpieczona kartonową wkładką, co jest standardem w przypadku większych modeli od AH.

Znalazło się w niej miejsce dla trzech ramek wtryskowych wykonanych z tworzywa w kolorze szarym, jednej przezroczystej, kalkomanii, arkusika masek oraz instrukcji montażu i malowania modelu.

W znacznym stopniu są to składniki znane z wcześniejszych „czteryósemkowych” Hurricane’ów od Army, co nikogo nie powinno zaskoczyć.

Plastik wszelkiego rodzaju

Wszystkie plastikowe ramki, zarówno te z szarego plastiku jak i przezroczystości, to dobrze nam znane elementy, z którymi mieliśmy już do czynienia w pudełku ze „standardowym” Hurricanem Mk IIb.

Stąd też, żeby zbytnio się nie powtarzać, zainteresowanych dokładną inspekcją części plastikowych odsyłam do opublikowanej na tych łamach recenzji wcześniejszego zestawu.

Maski

Nowością nie są także dołączone do zestawu maski, cięte w znanym i lubianym żółtym papierze samoprzylepnym.

Dwie wersje nalepek na odsuwaną część osłony kabiny, w zależności czy wybraliśmy opcję otwartą czy zamkniętą.

Kalkomanie

Zupełnie nowe są oczywiście oznaczenia przygotowane w formie kalkomanii, będące efektem współpracy producenta modelu z firmą Techmod.

Jak zwykle oznacza to wydruk na wysokim poziomie, do którego trudno się o cokolwiek przyczepić.

Ładnie prezentują się drobne napisy eksploatacyjne i tablica przyrządów pokładowych.

Pasy pilota, jak komuś taka forma odpowiada, też są.

Instrukcja

Broszura zawierająca wskazówki na temat budowy modelu przedstawia typowy dla AH poziom. Czytelne i estetyczne rysunki montażowe okraszone tu i ówdzie dodatkowymi komentarzami.

Sugerowane farby zebrane w tabeli.

Kolorowe schematy malowań wraz ze wskazówkami dotyczącymi rozmieszczenia kalkomanii.

Czyli standard.

Malowania

Dołączone do zestawu oznaczenia umożliwiają wykonanie miniatury w jednym z trzech malowań, tradycyjnie zasygnalizowanych na tylnej ściance pudełka.

Hurricane Mk IIb trop „Hurribomber”, HL795/V, 274. Dywizjon RAF, Sidi Haneish (Egipt) i Sidi-Bu Amud (Libia), listopad 1942 r.

Wariant malowania zestawu (Arma Hobby)

Hurricane Mk IIb trop BG967/A, 261. Dywizjon RAF, lotnisko China Bay, Trikunamalaja, Cejlon, kwiecien 1942 r.

Wariant malowania zestawu (Arma Hobby)

Hurricane Mk IIb trop Z4017/FU-56. 81. Dywizjon RAF, Eskadra B. Operacja „Benedict”. Wajenga, ZSRS, wrzesień-październik 1941 r.

Wariant malowania zestawu (Arma Hobby)

Przy czym ostatnie malowanie producent proponuje w dwóch wariantach – z białymi oznaczeniami na skrzydłach, lub bez.

Podsumowanie

Omawiany zestaw to naturalne rozszerzenie oferty firmy Arma Hobby w skali 1:48. Mamy tutaj dobrze znane, wysokiej jakości wypraski, które dzięki nowym kalkomaniom umożliwiają nam budowę trochę innego Hurricane’a.

Sklejałbym.

MMXXIV
Pokrewne tematy:
Wszelkie zdjęcia/rysunki ilustrujące powyższy artykuł, jeżeli tylko nie zaznaczono inaczej, zostały wykonane i/lub nalezą do autora wpisu. Wszystkie użyte na niniejszej stronie znaki i nazwy firmowe lub towarowe należą i/lub są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych. Jeżeli jakieś treści zawarte w powyższym artykule naruszają Twoje prawa, skontaktuj się z właścicielem witryny (formularz dostępny w zakładce "autor").