Hurricane Mk IIa/b/c
Zestaw o podtytule „Eastern Front” to kolejny dwupak od firmy Arma Hobby, tym razem skupiający się wokół modelu samolotu Hawker Hurricane Mk II w skali 1:72. Spójrzmy do środka.
Uwaga
Niniejszy artykuł powstał w oparciu o egzemplarz modelu dostarczony przez producenta, za co w tym miejscu serdecznie dziękuję.
Ogólniki
Zestaw o numerze katalogowym 70045 zapakowano w standardowe, otwierane z boku pudełko z estetyczną ilustracją na froncie.
Jako że mamy do czynienia z dwupakiem, całość jest trochę większego formatu niż zwykle przy tej skali, a za sztywność i bezpieczeństwo zawartości odpowiada tekturowa wkładka.
Kwintesencję zestawu stanowią dwa komplety wyprasek do budowy Hurricane’a Mk II, detale wykonane w technologi druku 3D dla obu modeli, dwa zestawy samoprzylepnych masek, arkusz kalkomanii oraz instrukcja montażu i malowania.
W większości elementy znane z wcześniejszych modeli AH.
Plastiki
Każdy z dwóch kompletów wyprasek zawartych w pudełku pozwala nam wykonać miniaturę samolotu Hawker Hurricane Mk II w jednej z trzech wersji. Budując wariant „c” skorzystamy z jednej wypraski koloru szarego zawierającej m. in. kadłub. Wersja „b” wymaga zastosowania odpowiednich części, takich jak np. płat, z drugiej wypraski. „A” natomiast to konieczność własnoręcznego wprowadzenia jeszcze paru niewielkich modyfikacji. Oczywiście we wszystkich przypadkach korzystamy z tego samego oszklenia.
Jako że z wymienionymi wypraskami mieliśmy już do czynienia we wcześniejszych Hurricane’ach Army, nie będę się tutaj niepotrzebnie powtarzał. Zainteresowanych bliższą inspekcją części zapraszam do lektury odpowiedniej recenzji.
Wydruki żywiczne
„Eastern Front” okraszono, podobnie zresztą jak i wcześniejsze dwupaki od tego producenta, porcją drukowanych detali żywicznych.
Te dają nam już mniejsze pole manewru co do wyboru wersji – nie zbudujemy sobie na przykład dwóch miniatur z drukowanymi wydechami tego samego typu.
Wydruk uzupełnia dodatkowa karta z instrukcją wyjaśniającą co gdzie należy zamontować.
Przynajmniej w kwestii tych mniej oczywistych elementów.
Maski
W pudełku z modelem znajdziemy także dwa arkusze samoprzylepnych masek, znane z wcześniejszych Hurricane’ów Army w 1:72.
Pomogą one zarówno przy malowaniu oszklenia kabiny jak i kół podwozia.
Kalkomanie
Oznaczenia przygotowane w formie kalkomanii to jak zwykle efekt współpracy z firmą Techmod.
Co oznacza wydruk na wysokim poziomie, do którego trudno się o cokolwiek przyczepić.
Ładnie prezentują się drobne napisy eksploatacyjne i tablica przyrządów pokładowych, których oczywiście dostajemy dwa komplety.
Tak samo jak pasów pilota.
Instrukcja
Broszura zawierająca wskazówki na temat budowy modelu przedstawia typowy dla AH poziom. Czytelne i estetyczne rysunki montażowe okraszone tu i ówdzie dodatkowymi komentarzami.
Przy czym w związku z mnogością możliwych do zbudowania wersji oraz dodaniem do zestawu detali drukowanych, komentarzy tych (i wyborów z nich związanymi) jest zdecydowanie więcej niż zwykle.
Sugerowane farby zebrano w tabeli.
Schematy malowań jak zwykle w kolorze.
Zawierają również informację na temat rozmieszczenia kalkomanii.
Malowania
„Eastern Front” zawiera siedem wariantów oznaczeń, tradycyjnie zasygnalizowanych na tylnej ściance pudełka.
Hurricane Mk IIb, BM959/60. Siły Powietrzne Frontu Karelskiego, 609. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. ZSRS, kwiecień 1942r.
Hurricane Mk IIa, Z2585/42. Siły Powietrzne Frontu Karelskiego, 152. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. ZSRS, luty 1942r.
Hurricane Mk IIc, KX452/64. Siły Powietrzne Floty Północnej, 78. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. ZSRS, marzec 1943r.
Hurricane Mk IIb, Z5548/48. Siły Powietrzne ZSRS. Jednostka nieznana, przypisywany do 26. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. ZSRS, zima 1941/42r.
Hurricane Mk IIb, Z4017/FU-56. 81. Dywizjon RAF, Eskadra B. Operacja „Benedict”. Pilot P/O Richard Edward Bush. Wajenga, ZSRS, październik 1941r.
Hurricane Mk IIb, 21. Siły Powietrzne Floty Bałtyckiej, 3. Gwardyjski Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. Pilot: kpt. G. D. Kostyliew, Siniawino, ZSRS, jesień 1942r.
Hurricane Mk IIb, Z5236/GO-31. 134. Dywizjon RAF, Operacja „Benedict”. Wajenga, ZSRS, październik 1941r.
Arkusz kalkomanii zawiera jeszcze bonus – numery boczne do maszyny fińskiej, której sylwetki barwne znajdziemy na dodatkowej karcie instrukcji. Ale tylko numery boczne. Fińskie znaki przynależności państwowej, jakkolwiek by one nie wyglądały, musimy pozyskać z innego źródła.
Uznajmy więc, że malowań jest siedem i pół.
Podsumowanie
„Eastern Front” to kolejny tematyczny dwupak Army oparty na znanych z wcześniejszych zestawów wypraskach. Czyli „nic nowego”. Jednak mnogość wersji jakie można zbudować prosto z pudełka, niemały wybór ciekawych oznaczeń czy wreszcie dodatkowe detale żywiczne sprawiają, że jest to moim zdaniem naprawdę ciekawa pozycja dla modelarzy gustujących w skali 1:72. No chyba że ktoś ma już kompletnie dość Hurricane’ów…
Sklejałbym.